Az én kedvenc kutyám a beagle, és remélem sokan vagytok így...
És remélem (nem feltétlenül a beaglet) sokan szeretitek a kutyusokat!Hisz a kutyák inteligensek, szórakoztatóak, és hű barátok.Ha valami bánt vagy aggaszt, bármit megoszthatsz vele, hisz ő csak a szomszéd kutyának tudja, legfeljebb elpletykálni.Ha van kutyád, biztosan tudod milyen remek érzés az ha van egy olyan barát a tűzben, aki mindig melletted áll.És én szívből kívánom, hogy sokan megtapasztalhassátok ezt a remek érzést.
A Beagle
Származása:Anglia
Marmagasság: kan 36-40 cm, szuka 33-38 cm
Súly: kan 10-11 kg, szuka 9-10 kg
Várható élettartam: 13 év
Jellemzők: szeretetteljes, kiegyensúlyozott
Személyiség: energikus, éber, játékos
Ápolás: keféljük naponta
Tetmozgás: rendszeres, mérsékelt
Környezet: jól megszokta a városi életet, de ha nem tud sokat rohangászni napközben, akkor napi sétáltatásra van szüksége, mert szeret rohangászni
Mire ügyeljünk: nyáron, a szőrébe gyakran bemásznak a kullancsok azért naponta kell megvizsgálni a szőrét, ritkán előfordulhat, szembetegség (pl.: zöld- vagy szürkehályog), és ha nem mozoghat eleget gerincbetegségek
Gondozás:
Szobatisztaság : A kiskutya magától, ösztönösen lesz szobatiszta, amint erre fizikailag képessé válik. Ehhez nem szükséges beleverni az orrát a saját piszkába, lehetővé kell tenni számára, hogy szükségét a saját közvetlen otthonán kívül végezze el. A néhány hetes vagy hónapos kölyökkutya még igen sűrűn vizel és ürít, ezért sokkal gyakrabban kell kivinni, mint a felnőtt állatot. Etetés után például mindig számíthatunk arra, hogy pisilni, ill. kakilnia kell. Igyekezni kell tehát minél hamarabb olyan helyre jutni, ahol a kiskutya elvégezheti teendőit, s ekkor meg kell dicsérni érte. Kertes háznál jó, ha kivisszük ilyenkor az udvarra, azt szokja meg, hogy kint végzi el a dolgát . Lakásban tartott kutyusoknál pedig ki kell vinni közterületre , viszont ne felejtsünk el magunkkal vinni kis zacsit , vagy direkt erre az esetekre kapható székletzacsit , amivel összetudjuk szedni a saját kutyusunk termékét .Ha szépen megszoktatjuk a kutyust, akkor megszokja Ő is, hogy ha még egyedül is van otthon, akkor is reggel és este végzi el a dolgát, persze kiskutyánál ez azért hosszabb idő . Addig pedig marad a szoktató pelenka, ill. alom .
Etetés: Kiskutyáknak még napi négyszeri etetésre van szükségük, majd kb. fél éves korára áttérhetünk a napi kétszeri etetésre. Egy éves korban elegendő az egyszeri étkezés .Arra is figyeljünk oda, hogy mindíg legyen friss víze a kutyusunknak .Száraz tápok ideálisak a kutyusok számára , pici kutyusoknak eleinte még meleg vízzel fel kell puhítani a tápot, amit idővel egyre kevesebb ideig kell áztatni , hiszen ahogy kinő a fogacskájuk már tudnak rágni is, erősődik a foguk a rágástól. Viszont érdemes gyümölcsökkel és zöldségekkel is megkínálni . Az én kutyáim nagyon szeretik a paradicsomot, szilvát, görögdinnyét , de bármit szívesen megesznek .Tejet nem szoktam adni a kutyusaimnak, viszont kefírt, tejfőlt, tojás sárgáját lehet adni a kutyusoknak.Arra érdemes odafigyelni, hogy a beagle nagyon szeret enni, feneketlen a bendője :) igyekezzünk ellenállni a kérlelő tekintetének . Csokit , édességeket kerüljük, mivel könnyen elhízik a kis kedvencünk.
Mozgás: A beagle fajta kutyusoknak nagy a mozgsigénye, szeretnek futni , így naponta többször is ki kell vinni, ill. az udvaron hagyni futkározni . Arra viszont oda kell figyelni, hogy szeretnek meglógni , eléggé makacsak , úgyhogy nem minden esetben fognak első szóra vissza is szaladni . Míg nem szokott hozzánk a kutyus, addig ne nagyon engedjük el egyedül, ill. olyan futtató helyre vigyük, ahol nem tud messzire elszaladni .Az én kutyusaim kertes háznál élnek, így egész nap kedvükre rohangálhatnak az udvaron, de akiknek nincs erre lehetősége, csak közterületre tudja kivinni , annak először meg kell szoktatnia a kutyusát, ill. pórázzal érdemes kivinni . Persze ez jó kis testmozgás a gazdinak is :)
Tanítás
(Gazdik figyelem!)
Sétáltatás : Sétáláskor a kutya helye mindig a bal oldalunkon van. Ez a szabály úgy alakult ki, hogy amikor az úttesten sétálsz vele, azt a forgalommal szemben kell tenni, és ekkor a kutya ne az autók mellett haladjon.
Vedd pórázra a kutyát, de ne engedd túl hosszúra, viszont ne is feszüljön. A "Lábhoz!" vezényszóval indulj el vele, és ha eltávolodna előre, határozottan rántsd vissza a pórázzal, és szólj rá ismét. A kutya vállának egy vonalban kell lennie a lábaddal. Ha egyenesen már jól követ, akkor próbálkozhatsz a bal és a jobb kanyarodással. Balra forduláskor lépj ki egy nagyobbat a kutya elé balra. Ezzel elkerülöd, hogy tovább haladjon egyenesen, mert a lábad balra fogja téríteni. Jobbra forduláskor mikor fordulsz, rántsd jobbra a pórázt, ne engedd, hogy előre menjen.
Hívás: Eleinte gyakoroljuk úgy, hogy a kutyánk pórázon van. Távolodjunk el tőle, forduljunk felé, és adjuk ki a "hozzám" vezényszót. Ha erre nem kapná fel a fejét, akkor előbb hívjuk a nevén. Ha erre sem reagál, próbáljunk meg távolodni tőle, vagy guggoljunk le, esetleg mutassuk fel egyik kedvenc játékát.
Semmiképp se szidjuk össze, ha nem engedelmeskedik, ne rángassuk, ne üssük meg, ugyanis később nem szívesen jön hozzánk, mivel úgy gondolja, ha odamegy, csak verést kap.
Ha pórázzal tökéletesen megy, megpróbálhatjuk anélkül, később egyre távolabbról is.
Ültetés: Célszerű a kutyát pórázra venni hozzá. Legyen nálad valami jutalomfalat. Állj a kutyád mellé közvetlenül, úgy, hogy ő a bal oldaladon legyen, jobb kezedben tartsd a pórázt úgy, hogy feszüljön. Add ki az "ül" parancsot, bal kezedet a kutya marjától húzd a fara felé, és nyomd le azt.
Ha ez sikerült, jutalmazd meg.
Ha pórázzal már megy, ezt is próbáld meg anélkül, később távolabbról is (ez csak úgy fog menni, ha a kutyád már tudja a helyben maradást.)
Remélem előbb utóbb minden gazdi sikerrel fog járni!! :DD